Konfiguracja sprzętowego RAID'a Smart Array P410i

Z Wiki Powered by Tomasz Kobus
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sposób Nr 1 - kreator tekstowy (pseudo-graficzny)

1. Po uruchomieniu maszyny czekamy, aż zakończy się procedura startowa serwera.

2. Gdy zobaczymy na ekranie komunikat Press any key to view Option ROM messages wciskamy dowolny klawisz na klawiaturze.

3. Czekamy aż na ekranie pojawi się komunikat Press <F8> to run the Option ROM Configuration for Arrays Utility i wciskamy na klawiaturze klawisz F8.

4. Po chwili powinien nam się ukazać kreator zarządzania kontrolerem RAID.


Komentarz: często zdarza się (wyczytałem takie same przypadki opisane na forach internetowych), że postępując zgodnie z powyższą instrukcją nie zawsze udaje się za pierwszym razem przejść do wspomnianego kreatora dlatego warto spróbować kilka razy zrestartować maszynę lub skorzystać z drugiej metody (graficznej) przedstawionej poniżej.

Sposób Nr 2 - CD/USB Boot (HP Array Configuration Utility ACU)

1. To samo możemy zrobić za pomocą graficznego oprogramowania, które uruchamiane jest ze startowej płyty CD lub pamięci USB.

2. W pierwszej kolejności musimy pobrać stąd obraz płyty HP ProLiant Offline Array Configuration Utility.

3. Następnie po rozpakowaniu nagrać obraz na płytę CD lub utworzyć bootowalnego pendrive za pomocą HP USB Key Utility for Windows do pobrania stąd.

4. Gdy już jesteśmy wyposażeni w płytę CD lub pamięć USB z naszym ACU uruchamiamy maszynę, czekamy aż zakończy swoją procedurą startową i wciskamy na klawiaturze klawisz F11 gdy pojawi się komunikat F11 = Boot Menu.

5. Z dostępnych opcji wybieramy wczytanie systemu z płyty CD lub pamięci USB.

6. Po chwili powinien pojawić się ekran wczytywania oprogramowania HP USB Key Utility for Windows wraz z kilkoma możliwymi trybami uruchomienia do wyboru (wybieramy standardową, graficzną).

7. Od teraz możemy w łatwy i intuicyjny sposób zarządzać naszymi dyskami, partycjami oraz łączyć je w kilka dostępnych podstawowych trybów RAID (np. 0, 1, 0+1, 5)


Komentarz: ponieważ HP zaleca, aby do nagrania ACU na CD/USB wykorzystać HP USB Key Utility for Windows to nie bez przyczyny. W pierwszej kolejności próbowałem to zrobić za pomocą innych popularnych i uniwersalnych aplikacji jednak bez żadnego efektu. Zdarzyło mi się też, że jedna z pamięci USB nie była wykrywana przez HP USB Key Utility for Windows. Nie pomogły formatowania czy zmiany systemu plików, po prostu aplikacja jej nie wykrywała i już dlatego warto uzbroić się w co najmniej jedną dodatkową pamięć USB.

Przydatne linki